Z roku na rok populacja tych, jakże pożytecznych i niezwykle ważnych dla ziemskiej biosfery, owadów maleje. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) oraz Komisja Europejska oceniają w Czerwonej Księdze, że w Europie, blisko jednemu gatunkowi pszczół na dziesięć grozi wyginięcie, zaś liczebność populacji 37% gatunków maleje. W szczególny sposób zagrożone są dzikie owady zapylające, które nie posiadają swoich opiekunów. Ta sytuacja spowodowana jest w dużej mierze czynnikami takimi jak chemizacja rolnictwa, choroby, pasożyty i zmiany klimatyczne. Ten problem wymaga natychmiastowego i kompleksowego rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie pszczół do miejskiej dżungli.
Pszczelarstwo miejskie daje szansę na rewitalizację gatunków pszczół i miast. Jego rozwój umożliwia poprawę liczebności pszczół miodnych. Powietrze w mieście jest bardziej zanieczyszczone niż to na wsi, jednak pszczoły potrafią przetworzyć metale ciężkie i pozbyć się ich, kiedy filtrują miód. Według specjalistów, coraz częściej miasto staje się dla pszczół lepszym miejscem niż wieś. Dlaczego? W miastach tworzy się kwietne łąki, odchodzi się od koszenia roślin. To pozytywnie wpływa na owady.
Nasze dotychczasowe działania polegały na:
- budowie chatki edukacyjnej dla najmłodszych;
- promowanie (poprzez ulotki i internet) dobrych praktyk wobec pszczół oraz promowanie pszczelarstwa;
- składanie apeli do prezydentów i burmistrzów miast o budowanie lub zezwolenie na budowanie infrastruktury dla pszczół.