Ten projekt edukacyjny promuje zdrowe odżywianie wśród dzieci poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia, czynne uczestnictwo w warsztatach kulinarnych oraz plastycznych.
Uczestnicy będą mieli okazję zwiększyć swoją świadomość na temat różnorodności warzyw i owoców oraz ich wartości odżywczych, samodzielnie zebrali warzywa z naszego obozowego ogrodu i szklarni a następnie przygotowali obozowiczom zdrową i pyszną sałatkę warzywną. Z owoców od lokalnego dostawcy dzieci przygotowują różnego rodzaju soki i kolorowe, owocowe szaszłyki.
Uczestnicy zajęć zostaną wprowadzeni w tajniki zasad zdrowego odżywiania w życiu każdego człowieka oraz znaczenia atrakcyjności kulinarnej. Dzieciom zostanie wytłumaczone, że zawsze mają wybór między tym co szybkie, popularne i niestety bardzo często niezdrowe a tym co sprawia, że będą czuły się dobrze, będą pełni sił witalnych, wzmocnią swoją odporność oraz w pełni odżywia swój organizm.
Dzięki temu projektowi uczestnicy odkryją tajniki kuchni roślinnej, nauczyli się przygotowywać smaczne i wartościowe posiłki bez produktów pochodzenia zwierzęcego, poznając jednocześnie zasady zrównoważonego odżywiania.
Dzieci współpracują w grupie wzmacniając tym samym stosunki społeczne, planowały i organizowały swoja pracę ( podział obowiązków), kreatywnie tworzyły swoje wegańskie potrawy, które później były degustowane przez pozostałą grupę obozowiczów. Powyższy projekt edukacyjny nie tylko uwzględnia zasady zdrowego odżywiania. Realizacja założeń projektu stwarza uczestnikom warunki do nauki przez twórczą aktywność i zabiera ich w „kulinarną podróż” po różnorodnych przepisach kuchni wegańskiej.
Projekt ma także za zadanie przybliżyć uczestnikom wiedzę na temat wegańskich upodobań kulinarnych oraz rozbudzić ich zainteresowania ta tematyką, stworzyć warunki do odkrywania i eksperymentowania w zakresie gastronomii.
Ważnym celem projektu będzie przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania, zachęcenie ich do wspólnego rodzinnego spożywania posiłków oraz podejmowania pierwszych samodzielnych prób ich przygotowania. Uczestnicy projektu mogą wykorzystywać różnorodne źródła informacji na temat różnorodności posiłków wegańskich. Mogą korzystać z gazetek i broszur kulinarnych, książek kucharskich, wiedzy zdobytej podczas pogadanek z prowadzącymi zajęcia, rodzicami i opiekunami. Uczestnicy poznają różnorodne przepisy wegańskie oraz potrawy, które nie tylko wzbogaciły ich codzienną dietę lecz także mogą stać się solidną podstawą w dalszym odżywianiu.
Projekt „Magia zielarstwa” ma na celu nie tylko wzbogacenie wiedzy dzieci na temat ziół, ale także rozwijanie ich umiejętności praktycznych i zainteresowania przyrodą. Poprzez różnorodne metody pracy, zajęcia terenowe i warsztaty, dzieci miałyby okazję nauczyć się czegoś nowego w sposób interesujący i angażujący.
Projekt, ma na celu wprowadzenie dzieci w fascynujący świat ziół i roślin leczniczych.
Uczestnicy nauczyliby się rozpoznawać różnorodne gatunki ziół, poznaliby ich właściwości oraz zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej czy kosmetyce. Warsztaty obejmowałyby takie tematy jak tworzenie własnych mieszanek herbat, maści czy naturalnych kosmetyków. Dzięki temu wzrosłoby zainteresowanie dzieci zielarstwem, rozwinęłoby ich zdolność obserwacji przyrody oraz nauczyło większego szacunku do niej. Przyroda daj nam od siebie wiele dobrego- w naszych rękach spoczywa dbanie o nią i mądre z niej czerpanie aby w zgodzie z nią móc czerpać jak najwięcej dobra płynącego z natury.