Wspomóż credit card
Wpłata
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
Wybierz kwotę darowizny:
Wpłata
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ PRZY POMOCY BLIKA
Wybierz kwotę darowizny:

Łapacze snów – rozwijamy kreatywność | projekty edukacyjne

lapacz e1743419616702

Kreatywne Spotkania z Naturą: Magiczne Łapacze Snów w Jesiennej Odsłonie

27 października 2024 roku w siedzibie Instytutu Fundacji Centaurus odbyły się wyjątkowe warsztaty plastyczne, podczas których młodzież w wieku 11-17 lat tworzyła jesienne łapacze snów. W dwujęzycznej atmosferze, wśród naturalnych materiałów i jesiennych inspiracji, uczestnicy rozwijali nie tylko zdolności manualne, ale również umiejętności współpracy i komunikacji. Piękne dekoracje, które powstały podczas zajęć, stały się symbolem kreatywności, cierpliwości i artystycznej ekspresji młodych twórców.

 
Termin realizacji: 27.10.2024
Wiek uczestników: 11-17 lat
Język, w którym prowadzone były  zajęcia: polsko-angielski

 

Tematyka: Zajęcia poświęcone tworzeniu łapaczy snów jako jesiennej dekoracji wnętrz.

 

Cele główne:

Projekt edukacyjny miał na celu rozwijanie i poszerzanie kreatywności i umiejętności manualnych młodzieży oraz promocję pracy zespołowej. Działania te wspierały wyrażanie emocji poprzez sztukę, artystyczną twórczość i interakcję z przyrodą, jednocześnie wzbogacając słownictwo angielskie uczestników z wyżej wymienionego tematu.

 

Cele szczegółowe:

Uczestnicy zdobywali wiedzę na temat różnorodnych technik plastycznych i historii łapaczy snów oraz rozwijali zdolności obserwacyjne i projektowe. Zajęcia stymulowały twórcze myślenie, integrację grupową i umiejętności interpersonalne. Wzmacniały też koncentracje uczestników oraz ich cierpliwość podczas wykonywania projektu. Młodzież dzieliła się swoimi pomysłami a bardziej utalentowani pomagali tym, którzy nie radzili sobie na pewnym etapie realizacji twórczej. W efekcie powstało dużo malowniczo wyglądających, jesiennych ozdób do dekoracji wnętrz.

 

Formy i metody pracy:

Warsztaty plastyczne, prezentacje multimedialne i dyskusje grupowe umożliwiły uczestnikom pracę zarówno indywidualną, jak i zespołową. Udział w zajęciach pozwalał na eksplorację kreatywnych metod twórczości oraz poszerzanie wiedzy o znaczeniach kulturowych łapaczy snów. Dodatkowe dyskusje grupowe pozwalały na wymianę pomysłów, refleksji oraz wzajemną pomoc. Wzmocniło to między uczestnikami więź w pracy w grupie jako jednostce.

 

Materiały:

Do realizacji projektu wykorzystano różnorodne materiały, w tym drewniane obręcze, sznurki, wstążki, ozdoby o tematyce jesiennej ( grzyby, zwierzęta lasu, liście),  naturalne elementy takie jak kasztany i szyszki,  suszony anyż, czy pomarańcze, laski cynamonu, jarzębinę, suszone płatki kwiatów , jesienno kolorowe piórka a także akcesoria plastyczne niezbędne do wykonania dekoracji.

Tak bogato wyposażony zestaw materiałów dawał uczestnikom szeroki wybór i nie ograniczał ich twórczości oraz pomysłowości.

 

Ocena, ewaluacja oraz osiągnięcia uczestników:

Projekt monitorowano poprzez systematyczną obserwację uczestników i zbieranie opinii zwrotnych poprzez rozmowy z nimi. Wszelkie zebrane informacje pomogły ocenić atrakcyjność i skuteczność warsztatów. Według samych uczestników zajęcia były twórcze, stymulujące oraz rozwijały kompetencje społeczno-emocjonalne. Czerpali oni radość ze wspólnej pracy, tworzeniu czegoś jako ,,grupa’’. Chętnie dzielili się swoimi pomysłami i pomagali tym, którzy na którymś etapie swojej pracy napotkali pewne trudności.

Jako że w wyżej wymienionej grupie znalazły się osoby anglojęzyczne, rozwijano także komunikację oraz słownictwo w języku angielskim.

Uczestnicy projektu stworzyli indywidualne łapacze snów, rozwijali swoje zdolności plastyczne, kreatywność oraz wyobraźnię. Wzbogacali słownictwo angielskie oraz umiejętności komunikacji i współpracy z rówieśnikami. Zajęcia przyczyniły się do wzrostu kreatywności, większej świadomości kulturowej i artystycznej oraz rozwoju osobistego poprzez sztukę. Wzmocniona została także koncentracja oraz cierpliwość uczestników projektu. Warsztaty wpłynęły na młodzież bardzo pozytywnie. Mieli możliwość wyrazić  siebie poprzez sztukę, dały im szansę na zrelaksowanie się, wyciszenie oraz spędzenie czasu z rówieśnikami w realu.

 

Wszystkie wytyczone cele udało się zrealizować.

Uczestnicy wyrazili także chęć uczestniczenia w kolejnych warsztatach organizowanych przez Instytut Fundacji Centaurus.

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się artykułem:
Pomóż
Przekaż darowiznę