Dzikie zwierzęta w miastach
Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Wynika to przede wszystkim z postępującej urbanizacji. Rozszerzanie granic administracyjnych miast powoduje, że włączane są do nich naturalne siedliska zwierząt, a ich szlaki migracyjne przecinane. Zwierzęta szybko adaptują się do życia w warunkach miejskich, gwarantujących pokarm i dostępność schronień. Jednak występowanie ich w przestrzeni miejskiej często prowadzi do sytuacji konfliktowych i groźnych zarówno dla samych zwierząt, jak i ludzi. W Ustawie o Ochronie Zwierząt, zwierzęta wolno żyjące to te nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka. Stanowią one dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.
Jak podkreśla Najwyższa Izba Kontroli, problemy związane z niekontrolowanym zasiedlaniem miast przez dzikie zwierzęta mają charakter powszechny i narastający. Coraz częściej pojawiają się głosy, że zjawiska tego nie da się trwale wyeliminować i pozostają jedynie działania profilaktyczne.
Gdy podczas miejskiej wędrówki napotykamy na dzikie zwierzę, najlepiej powiadomić straż miejską. Patrol, który przyjedzie na miejsce oceni sytuację i w razie konieczności pomoże zwierzakowi. My powinniśmy zachować spokój i ostrożność. Nie powinniśmy go płoszyć ani straszyć oraz zbliżać się na niebezpieczną odległość. To ważne, bo dzięki temu możemy uniknąć sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu lub życiu. Dzikie zwierzęta w naturalny sposób boją się człowieka i na jego widok uciekają. Nie będą próbowały się zbliżać, jeśli nie będziemy wykonywać gwałtownych ruchów.
Jednymi z najczęściej spotykanych w miastach dzikich zwierząt są dziki. Spotykając je, należy zachować spokój, a widząc je już z daleka, oddalić się i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Zauważając świeże ślady dzików należy zachować szczególną ostrożność, a psa zawsze powinno wyprowadzać się na smyczy. Zwierzęciem często bytującym w mieście jest też lis. Często możemy spotkać również sarny, jelenie czy łosie, które mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym. Dotyczy to zwłaszcza godzin porannych i zmierzchu. Podczas jazdy należy wówczas zachować szczególną ostrożność. Aby zminimalizować skutki działań dzikich zwierząt w mieście, warto też zabezpieczać swoje pojemniki na śmieci, nie zostawiać worków ze odpadkami obok kubłów i nie wyrzucać jedzenia do niezabezpieczonych kompostowników. Zadbajmy o to, by skoszona trawa czy resztki jedzenia były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach, a nasze ogródki były solidnie ogrodzone.
Teraz, gdy nadchodzi upalne lato, dzikie zwierzęta wędrujące po miastach mają nie lada wyzwanie, by przetrwać. Ten czas jest dla nich trudny, bo podczas gdy nasi zwierzęcy przyjaciele mają wtedy zapewnioną należytą opiekę, te dzikie zwierzęta, przebywające blisko nas, w miastach, w trakcie cieplejszych miesięcy odczuwają dotkliwie brak dostępu do wody. Pamiętajmy jednak, by ich nie dokarmiać. To częsty błąd, który wcale nie pomaga zwierzakom, choć mogłoby nam się wydawać inaczej. Zostawianie im pokarmu zwabia je do miasta i odzwyczaja od samodzielnego zdobywania pożywienia. A to wcale nie jest dla nich dobre.