Nie żyjemy w próżni. Funkcjonujemy w ekosystemie, od dobrostanu którego, zależy jakość naszego życia. Człowiek nie jest władcą planety, jest jednym z jej mieszkańców. Przez wieki woleliśmy o tym nie pamiętać i żyliśmy tak, jakby środowisko było naszą własnością. A w rzeczywistości jest jak nasza rodzina – karmi nas, ale również ponosimy za nie odpowiedzialność.
Zieleń jest kojąca i zdrowa. W zdrowej diecie zaleca się jedzenie sporej ilości zielonych warzyw. Młodzi ludzie chcą dbać o środowisko i żyć w zgodzie z naturą. Do łask wróciły skarby wsi i łąk, czyli przetwory owocowe, miody oraz zioła. A ludzie z miast chętnie kupują działki, na których mogą uprawiają swoje własne warzywa, a ci, którzy nie mają działek hodują na parapetach rośliny jadalne, takie jak bazylia, mięta, pietruszka, sałata, kolendra czy szczypiorek. To doskonałe rozwiązanie, bo takie rośliny z jednej strony produkują tlen, więc zdrowo jest przebywać w ich otoczeniu, a dodatkowo są smacznym dodatkiem do dań.
Naucz się dobrych nawyków, które poprawią jakość życia na ziemi:
- Nie drukuj, gdy nie musisz, a gdy musisz, to drukuj dwustronnie – w ten sposób ocalisz drzewa
- Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju, żeby oszczędzić energię
- Zakręcaj wodę w kranie
- Segreguj odpady
- Przesiądź się z auta na rower lub na komunikację miejską
Skoro to czytasz, to z pewnością nie jesteś osobą, która śmieci na ulicy. Ale czy przyszło Ci do głowy, żeby posprzątać po innych? Jeśli tak, to wspaniale. Jeśli nie, nie ma w tym niczego dziwnego, bo z założenia nikt nie chce wykonywać czyjejś pracy. Ale jeśli się nad tym zastanowić – to jest Twoja praca. Ponieważ tak samo jak wszyscy ludzie, jesteś odpowiedzialny za miejsce, w którym żyjesz i jeśli masz możliwość zrobienia czegoś dobrego dla środowiska, to się nie wahaj. Już nie ma czasu na szukanie winnych z przeszłości, trzeba przejąć inicjatywę i działać, żeby w przyszłości żyło się tu jak najlepiej.