Nie bez powodu lasy nazywa się „płucami ziemi”. Pobierają z otoczenia dwutlenek węgla i produkują tlen, niezbędny wszystkim organizmom. Naszym zadaniem jest je chronić i zabezpieczać przed zagrożeniami.
W dzisiejszych czasach na szczęście bardzo modny jest zdrowy tryb życia. Siłownie pełne są dbających o zdrowie ludzi w każdym wieku. Rozpowszechnił się trend mierzenia swoich osiągnięć sportowych: przebiegniętych kilometrów, zrobionych kroków, wyciśniętych kilogramów.
A tymczasem jeszcze mało popularną, a bardzo skuteczną formą profilaktyki zdrowotnej są kąpiele leśne. To niespieszny czas, który spędzasz w lesie, „zanurzając się” w nim wszystkimi zmysłami, najlepiej w milczeniu, żeby skupić się na doznaniach. Taka regularna praktyka daje efekty w postaci regulacji ciśnienia, obniżenia poziomu cukru we krwi, poprawy pracy układu nerwowego. To bardzo przyjemna i efektywna terapia.
Leśnicy stoją na straży lasu i walczą o dobrostan drzew, dobierając właściwe metody w zależności od zagrożenia. I tak między innymi:
- Wywożą z lasu zaatakowane przez korniki drzewa
- Odgradzają drzewa, stosują osłonki mechaniczne lub substancje pogarszających smak roślin, żeby ochronić drzewa przed zwierzętami
- Wprowadzają konkurencyjnego grzyba w przypadku zaatakowania drzew przez choroby wywołane grzybami
Najlepiej zacząć od swojego podwórka. Dowiedz się jak najwięcej o swoim lesie z Bazy Danych o Lasach. Śledź informacje o polityce leśnej, zarówno polskiej, jak i europejskiej. Ustal, czy w Twojej okolicy działają jakieś organizacje troszczące się o las, do których można dołączyć. Jeśli nie istnieją, możesz taką grupę zorganizować wśród sąsiadów. Warto wokół działań grupy zrobić szum medialny – nagłośnić sprawę, o którą walczycie w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Im więcej ludzi będzie zaangażowanych w ochronę, tym lepszy rezultat osiągniecie.