Temat ochrony mórz i oceanów dotyczy wszystkich, nie tylko miłośników kąpieli morskich i smakoszy ryb. 70 % powierzchni naszej Planety to woda, a stworzenia morskie są bardzo ważną częścią ekosystemu. Nie upomną się o swoje prawa, ale skutki zaniedbania tej sfery, odczuwamy dotkliwie na własnej skórze.
Ogromnym zagrożeniem dla środowiska jest plastik. Miliony ton plastikowych odpadów ląduje co roku w morzach i oceanach. W efekcie giną tabuny morskich stworzeń. Ten plastik, który wyrzucamy, wraca do nas w rybach, które spożywamy. Nawet możesz sobie nie zdawać sprawy, jaką ilość tego zjadasz, nawet jeśli od owoców morza wolisz kurczaka. Mączka rybna jako źródło białka jest dodatkiem do paszy dla świń i drobiu.
Z powodu efektu cieplarnianego podwyższa się temperatura wód. W efekcie zmienia się skład wody i zawartość składników odżywczych, a co za tym idzie, zmniejsza się populacja ryb. To prosta droga do kryzysu branży rybołówstwa.
- Nie kupuj wody w plastikowej butelce – używaj butelki wielokrotnego użytku i pij wodę z kranu
- Pamiętaj o zabraniu siatki na zakupy, żeby nie kupować w sklepach toreb foliowych
- Nie kupuj jednorazowych worków śniadaniowych, kanapki noś w pudełku albo w płóciennej torbie
- Używaj biodegradowalnych detergentów, żeby nie zanieczyszczać wody
- Nie marnuj wody – zamiast długiej kąpieli w wannie, weź krótki prysznic. A gdy puszczasz wodę, czekając na ciepłą, zbierz zimną, przyda się do podlewania kwiatów
Nie tylko Ziemia składa się głównie z wody, my również. Woda jest życiodajna, żadne stworzenie ani roślina nie przeżyją bez niej. Codziennie ją pijemy i spożywamy w pokarmach, dlatego tak ważna jest jej jakość i brak zanieczyszczeń.
A żeby woda dobrej jakości leciała u nas w kranach, konieczne jest zadbanie o nią już u samych – dosłownie – źródeł i pilnowanie jej czystości na każdym etapie. Dbając o jakość wód, dbamy o całą planetę.